Қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі: Әбдуалиева Л.Қ.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8Б |
Пән: алгебра |
Күні/айы 28.04..14 |
Сабақ №90 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңсіздікті шешу
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: |
Квадрат теңсіздік туралы түсінік қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Міндеттері: (оқушы үшін күтілетін нәтиже) |
ü Бір айнымалысы бар квадрат теңсіздіктерді шеше білуге үйренеді; ü Теңсіздікті квадраттық функция графигінің көмегімен шешуді үйренеді; ü Теңсіздіктерді шешу кезінде интервалдар әдісін қолдана біледі; ü Теңсіздіктің шешімін табуға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мазмұны (сабақтың барысын қысқаша және уақытын жазып көрсету) |
Мұғалімнің іс-әрекеті және қоятын сұрақтары |
оқушылардың іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
І. Қызығушылықты ояту кезеңі:
1,5 мин
|
|
Қол беріп амандасады Иықтарын қағады Құлақтарын тартады Қолын жүрекке қояды Қолдарын жаяды Құшақтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1,5 мин |
Сандарды өсу ретімен жаз
|
Сандарды кему ретімен жаз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
Парабола кай кезде а есе созу, қай кезде есе сығу арқылы алынады?
|
- ах2+bx+c түріндегі көп мүшені квадрат үшмүше деп аталады. - ах2+bx+c=0 түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды. Мұндағы a, b және с – нақты сандар, а≠0, ал х – айнымалы. - Толық, толымсыз және келтірілген квадрат теңдеулер. - Квадрат теңдеудің түбірлері қанша болатынын дискриминант арқылы анықтауға болады. - Келтірілген теңдеулердің түбірлерін табу кезінде Виет теоремасын қолдану тиімді. Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтінділері бос мүшеге тең. - х2+рх+q=0 теңдеуінің D=0 жағдайында өзара тең екі түбірі бар және ол түбірдің әрқайсысы -ге тең - у= ах2+bx+c түріндегі функцияны квадрат функция деп атайды. - a>0 болғанда параюоланың тармағы жоғары қарай, ал a<0 болғанда параболаның тармағы төмен қарай бағытталған. - а>1 болғанда y= х2 функциясының графигінен ордината осі бойымен а есе созу, 0<а<1 болғанда абсцисса осіне қарай есе сығу арқылы алынады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
І топ
Сұрақтар:1. Қалай аталады? 2. Функция; 3. Графигі; 4. Тармағының бағыты; 5. Нөлдері.
ІІ топ
Сұрақтар:1. Қалай аталады? 2. Функция; 3. Графигі; 4. Тармағының бағыты; 5. Нөлдері.
ІІІ топ
Сұрақтар:1. Қалай аталады? 2. функция; 3. графигі; 4. тармағының бағыты; 5. Нөлдері. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. Мағынаны ашу кезеңі: «Ойлан/жұптас/талқыла» әдісі (постер қорғайды) |
1. у=- х2+8х-6 функциясының нөлдерін табамыз: х2-8х+6=0 Д=64-24=40=2 x1= x2= 2.Сан түзуінде х1 және х2-ні белгілеп толқынды сызық жүргіземіз
|
1.Теңсіздікті парабола әдісімен шеш: а) 2х2+x-28<0 /ықш/
1. а және Д-ты анықтаймыз: а>0, Д>0 2. х1 және х2-ні табамыз 3. Тармақтары жоғары қараған, Ох осін х1 және х2 нүктелерінде қияды Сонда І жағдайдың тұжырымына сәйкес 2х2+x-28<0 теңсіздігінің шешімі х< 3,5және x>4 тиісті кез келген сан болады. Жауабы: (-∞; 3,5) және (4; +∞)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Есептер шығару: 10 мин
|
а) 8х-3 <х2+3 /ықш-з/ - х2+8х-6<0
б) /ықш-з/ ОБ:у(у-4)
у(у+8)+4(у-4)=2у(у-4)-у -у2+19у-16=0 у2-19у+16=0
|
1. у=- х2+8х-6 функциясының нөлдерін табамыз: х2-8х+6=0 Д=64-24=40=2 x1= x2= 2.Сан түзуінде х1 және х2-ні белгілеп толқынды сызық жүргіземіз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті 2 мин |
Физ минутка «Мен қазақпын» |
Видеороликтегі қимылдарды жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі
4 мин |
Теңсіздіктердің жауаптарын сәйкестендір: 1) х2≥1 2) х2 – 3х <0 3) x2 –3 x – 4 >0 4) (х+5)(х+2) ≤0 5) (3х+2)(х – 4)<0 6) x2 – 5x3>0 |
(-∞; -1][1; +∞) (0; 3) (-∞; -1)(4; +∞) [-5; -2] (-; 4) (-∞; 0)(5; +∞) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
Бағалау парағы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин |
Жеке өзім үшін .... а) Тақырыпты түсіндім ә) Есеп шығарып үйрендім б) Бүкіл өткен тақырыпты қайталадым Сізге сабақ уақытында есеп шығару үшін не кедергі болды? а) Білімім ә) Уақыт б) Ештеңе Сабақ кезеңінде қиыншылықты жеңуге кім көмек берді? а) Сыныптасым ә) Мұғалім б) Ешкім в) оқулық |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 мин |
Үйге тапсырма: §15, 16 111-бет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар: |
Түрлі-түсті лента, түрлі-түсті гүл күлтелері, кеспе қағаздар, постер, маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Здесь еще нет комментариев