Карточка публикации
Информация об авторе публикацииВолгодоновская СШ, Астана
Раздел публикацииРаздел: Без раздела
Дата публикацииОпубликовано: 14.02.2016
Количество просмотров публикацииКоличество просмотров: 17317
Рейтинг публикации
0 оценок
Другие публикации автора
Өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушы...
 Бір айнымалысы бар квадрат теңсіздіктерді шеше білуге үйренеді;  Теңсіздікті квадраттық функция...
Сабақтың мақсаты: Арифметикалық прогессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын есептей алу...
Арифметикалық прогессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын есептеу
 
 

Пән: алгебра

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Күні: 27.11.15

Ұзақтығы: 45 минут

Сынып : 9 «б»

 

Оқушылар саны:7

Сабақтың типі: интербелсенді

Сабақтың әдіс-тәсілі: сыни тұрғыдан ойлау, дарынды және талантты балалармен жұмыс,  оқытудағы жаңа тәсілдер, диалог, оқу үшін бағалау және оқыту үшін бағалау, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, көшбасшылық.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың ұстанымы: «Математика – ғылымдардың патшасы» К.Гаусс

Дарынды және талантты оқушылар: анықтау

Сабақтың мақсаты: Арифметикалық прогессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын есептей алу

Бағалау:Формативті бағалау;

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы және n мүшесінің қосындысының формуласы арқылы есептер шығаруды үйрету;

Дамытушылық: математикалық тілде сөйлей білуге, математиканың өмірмен байланысын үйренуге машықтандыру, ізденушілік, логикалық ойлау қабілеттерін, белсенділіктерін, шығармашылық ойлау әрекеттерін, танымдылығын дамыту, өз бетімен есептер шығаруға білуге дағыдаландыру;

Тәрбиелік:оқушыларды жан-жақты болуға,өз бетімен жұмыс жасауға, ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, информатика, физика.

Сыныпты ұйымдастыру:

Сәлемдесу.Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Көрнекіліктер:

Оқулық (оқу құралы)), кестелі плакат,үлестірмелі материалдар, фотоаппарат, интерактивті тақта,тірек-схемалар.

Формативті бағалау түрі

 

 

 

 

 

Тапсырманы толық және нақты орындаса (өте жақсы) + «5»

 

Тапсырманы орташа орындаса (жақсы) – «4»

 

Тапсырманы төмен орындаса (қанағаттанарлық) – «3»

Уақыты

Жұмыстың түрі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

2 минут

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

12 минут

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

1 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал: тілек айту

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Практикалық білімдері:

Теориялық білімдері:

«Ұшқыр ойдан ұтымды жауап»

Арифметикалық прогрессия ұғымына сұрақтар қою.

ІІІ. Жаңа тақырыптың ашылуына түрткі болу;

Жұбын тап! (ойыны)

an = ( арифметикалық орта)

an= а1 + (n- 1)d       (кез-келген мүшесі)

an+1 n + d           (анықтамасы)

d= an+1 - аn (айырмасы)

Sn= ( қосындысы)

ІҮ. Топқа бөлу

1.а1= -5 , а2= -3,аn=57,n=?

n=32                                   К

2. Тізбектің келесі мүшесін тап:20,23,... (26)   А

3. а1= 1, d=3 екені белгілі, төртінші мүшесін тап. (10)   Р

4.19;15;11;... арифметикалық прогрессияның бесінші мүшесін табыңдар.(3)   Л

5. -9;-5;-1;... арифметикалық прогрессияның айырмасы неге тең? (4)       Г

6. а1= 30, d=9, а41 мүшесін тап (390)      А

7.а15 =131, а17=153  а16 мүшесі неге тең? (142)  У

8. аn=2n+3         103 саны осы прогрессияның нешінші мүшесі.   (50)   С

9. 5;7;9;... арифметикалық прогрессия. а111 - ? (225)     С

ІІІ. (көрініс)

К.Гаусстың балалық шағынан шағын көрініс.

К.Гаусс әдісімен есептер шығарту.

ІҮ.Жаңа тақырыпты меңгерту.

 

Sn=             формуласын қорытып шығару

Ү. Жаңа тақырыпты бекіту

1)Оқулықпен жұмыс

( А.Әбілқасымова  Алгебра. 9-сынып)

№181,182

2) тақтамен жұмыс

(көшбасшыларға тапсырма)

Деңгейлік тапсырма:

«5», «4», «3» деген бағалар бойынша тапсырмалар беріледі.

ҮІ. Бағалау

Рефлексия

 

ҮІІ.Үй тапсырмасы:  №178 Формулаларды жаттау.

 

Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін жақсы тілектер айтқызу, күш- жігер беру.

 

Мұғалім оқушыларды берген жауаптарына қарай бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен таныстыру

 

 

 

 

Оқушылар жауаптарын әріптер бойынша сәйкестендіре отырып, Карл Гаусс деген жазуды шығарады және екі топқа бөлінеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тиімді тәсілдердің бірі Гаусс әдісімен есептер шығарады.

Оқушылар топпен жұмыс істеп жаңа тақырып бойынша постер қорғайды.

 

 

 

Тапсырмалар орындалып болғаннан кейін мұғалім тексеріп формативті бағалау арқылы бағасын қояды.

 

Мұғалім бақылаушы.

 

Сабақ соңында оқушылардың алған бағаларының орташа мәнін алып, өз бағасымен салыстырып, журналға қояды.

Сұрақтар қою арқылы нені үйреніп, нені түсінбегенін анықтау.

Оқушылардың үй тапсырмасын түсініп,жазып алуын қадағалау.

Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы өздеріне күш- жігер алады.

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өтілген материалдар бойынша алған білімдерін еске түсіре отырып,қорытындылайды.

 

 

Оқушылар «Жұбын табу» арқылы өткен сабақ жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады, бір – бірімен ақылдасады және шешімін табады.Алдына мақсат қояды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тез, жылдам және дұрыс жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа формулаларды жазып ала отырып, оларды қолдануды үйренеді.

 

 

Оқушылар тапсырмалады орындайды.

 

 

 

Көшбасшылар деңгейлік тапсырманы орындайды.

Оқушылар сабақ соңында алған бағаларының орташа бағасын анықтайды,

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерін, нені үйренгендігін, алдына қойған мақсаттарына жете алды ма,соны анықтайды.

 

Барлық оқушылар міндетті тапсырманы орындайды.

 
